Fenntarthatóság és innováció
May 27, 2025
… avagy miként tudják a kkv-k saját javukra fordítani a fenntarthatóságot!
A CEDukáció 2025 konferencián, amelyet 2025. május 22-én rendeztek meg a Neumann János Egyetem CAMPUS Oktatási Épületében, a Greenpact részéről jómagam, akkreditált ESG tanácsadóként vettem részt a „Fenntartható fejlődés és innováció” című kerekasztal-beszélgetésen. A beszélgetés során a fenntarthatóság és az innováció kapcsolatát, valamint ezek gyakorlati alkalmazását vitattuk meg, különös tekintettel a kis- és középvállalkozások kihívásaira és lehetőségeire.
A beszélgetés résztvevői voltak:
- Árvai Zoltán - Moderátor, Kommunikációs vezető, Neumann János Egyetemért Alapítvány
- Csabai Hajnalka, Fenntarthatósági szakértő, akkreditált ESG tanácsadó, Greenpact Kft.
- Kiss Attila, Ügyvezető, Neumann János Egyetem Technológiai és Tudástranszfer Kft.
- Ripka Kálmán Dénes, Cégvezető, 3D Technology Kft.
A beszélgetés középpontjában a fenntarthatóság gyakorlati jelentősége és az innovációval, tudományos kutatásokkal való összefonódása állt, különös tekintettel arra, hogy a KKV-k hogyan tudnak megfelelni a növekvő fenntarthatósági elvárásoknak, úgy, hogy mindeközben versenyképesek is maradnak.
Megvitattuk az ESG (Environmental, Social, Governance) jelentéstételi kötelezettségek hatását, azt, hogy hogyan reagálnak a KKV-k az egyre szigorodó fenntarthatósági elvárásokra, mit is jelent a fenntarthatóság a gyakorlatban, valamint a fenntartható működés üzleti előnyeiről cseréltünk eszmét.
Beszélgettünk arról, hogy
- milyen fontos szerepe van a szemléletformálásnak, az edukációnak és
- hogy egy tanácsadó cég vagy egy kutató egyetem milyen szerepet tud ebben vállalni, valamint arról is szót ejtettünk, hogy
- egy kkv hogyan tudja mindezt előnyére felhasználni.
- Az is egyértelműen kitűnt, hogy a piacon milyen fontos szerepe van a jól képzett, gyakorlati tudással alaposan felvértezett tanácsadóknak a fenntarthatósági átállásban.
Érdekes nézőpontot adott és fontos megközelítés volt, hogy egy egyetem, - amilyen például a Neumann János Egyetem is -, milyen komoly kutatói-mérnöki segítséggel tudja a kkv-kat támogatni és a közhiedelemmel ellentétben ez egyáltalán nem elérhetetlen, sőt! Ahogyan kkv cégvezetői oldalról egyértelműen megfogalmazódott az az igény, hogy nem papírokat akarnak gyártani egy újabb törvényi megfelelésnek, így számukra az az értékes információ, hogy hogyan tudnak a fenntarthatóságból, ESG-ből pozitív hatást és eredményességet kinyerni.
A Greenpact részéről konkrét, gyakorlati tanácsokat adtam arra, hogyan lehet a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségeket hatékonyan megközelíteni, mit is jelent ez a gyakorlatban és hogyan lehet a jelentést nem adminisztratív teherként, hanem üzleti lehetőségként kezelni. Kiemeltem, hogy a fenntarthatóság NEM egyenlő a környezetvédelemmel, ahogyan a fenntarthatósági jelentés sem csupán egy adminisztratív kötelezettség, hanem egy lehetőség is arra, hogy a vállalkozások átgondolják működésüket, hatékonyabbá tegyék azt és közép-hosszú távon versenyelőnyre tegyenek szert.
A beszélgetés során világossá vált, hogy a KKV-k számára kulcsfontosságú a megfelelő információhoz és támogatáshoz való hozzáférés a fenntarthatósági céljaik eléréséhez. Több résztvevő visszajelzése mutatja, hogy a kkv vezetők nyitottak a további együttműködésre, hogy mélyebben megértsék és alkalmazzák a fenntarthatósági elveket saját vállalkozásukban.
Köszönjük a CEDukáció 2025 szervezőinek a lehetőséget, hogy részesei lehettünk ennek a gondolatébresztő és gyakorlatorientált beszélgetésnek!
A konferencia kiváló platformot biztosított a szakmai párbeszédre és a tapasztalatcserére a fenntarthatóság és az innováció területén. Köszönöm a szervezőknek a meghívást és bízom benne, hogy a megkezdett párbeszéd folytatódik a jövőben is.
Ahogyan örömmel folytatjuk ezt a megkezdett párbeszédet bármely olyan KKV-val, amely hatékonyan és pozitív hatásokat elérve lépni szeretne a fenntarthatóság útján.
Csabai Hajnalka - Greenpact