Amit ma nem kérdeznek, holnap már hiányként róják fel
Jul 01, 2025
Mit kell tudnod vállalatvezetőként a fenntarthatóságról 2025-ben?
A 2025-ös év vízválasztó azoknak a vállalatoknak, amelyek az Európai Unióban működnek és a fenntarthatósági jelentéstétel vagy az ESG beszámoló területén érintettek. Sok cégvezető számára azonban a szabályozás útvesztőnek tűnhet: hektikusan és dinamikusan változó jogszabályi háttér, új fogalmak, látszólag ismeretlen határidők és erőforrás, valamint technikai követelmények.
Nézzük, mit érdemes átgondolni!
1. Tudd, hogy érintett vagy-e!
Első lépésként tisztázd, hogy vállalkozásod a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) vagy az ESG törvény (2023. évi CVIII. tv.) hatálya alá tartozik-e?
Hogyan tudod ezt megtenni?
Annak meghatározása, hogy érintett vagy-e, az egyik legfontosabb kiindulópont a megfeleléshez.
-
A CSRD esetében az EU-s szintű kritériumokat és a Számviteli tv. III/A. fejezetét (2000. évi C. tv.) kell vizsgálnod: a vállalat mérete, árbevétele és mérlegfőösszege alapján, illetve hogy korábban jelentettél-e nem pénzügyi adatokat.
-
Az ESG törvény (2023. évi CVIII. tv.) viszont hazai szabályozás, amely az árbevétel, létszám és tevékenységi kör alapján szűkíti a kötelezettek körét.
Fontos, hogy ne csak a számokat nézd, hanem azt is, hogy melyik jogszabály vonatkozik rád – ehhez érdemes szakértő segítségét kérni, hogy biztosan ne maradjon ki semmi.
2. Ne csak megfelelni akarj – értsd és fordítsd a hasznodra az információkat
A fenntarthatósági jelentés nem csak egy újabb "adminisztrációs kötelezettség". A CSRD alapú fenntarthatósági jelentés és az ESG beszámoló nem "PR-anyag", hanem konkrét adatokat, célokat, kockázatokat és mérőszámokat mutat meg, jellemzi a vállalkozásod és egyben útmutatást is ad a vezetőségnek.
3. Készülj fel az adatokra – a lényegeseket vedd előre
A jelentés középpontjában a kettős lényegességi elemzés áll. E nélkül nem is lehet megkezdeni az adatok gyűjtését. A vállalatnak azt kell feltérképeznie, hogy:
- milyen ESG tényezők hatnak a vállalatra (pl. vízhiány kockázata, nyersanyagárak, beszállítói kockázatok), és
- a vállalat milyen hatással van a környezetre és társadalomra (pl. károsanyag-kibocsátás, munkaerőmegtartás).
Ez a lépés a legtöbb cég számára külső szakértőt igényel, és bizony a piacot el is árasztották a tanácsadói ajánlatok, de amit kevesen látnak át: nem minden szolgáltatás ugyanazt nyújtja. Ha nincs dedikált belső ESG szakértői csapat és biztosra akarsz menni, akkor a teljes körű kiszervezés ad valódi biztonságot és értéket. Ha van egy erős belső csapatod, és tudatosan vállalod a megnövekedett időráfordítást és felelősséget, a támogató tanácsadás is lehet egy járható út.
Ha bizonytalan vagy, számodra melyik lenne a VALÓBAN HASZNOS, olvasd el cikkünket, hogy tisztán láss: https://www.greenpact.hu/blog/tanacsadoi-piac-mukodese
4. Ne halogasd az adatgyűjtést és rendszerezést
Az a tapasztalatunk, hogy sok vállalat nem is tudja, hogy sok ESG-adattal már most is rendelkezik, csak éppen különböző rendszerekben, táblázatokban, jelentésekben, tanúsítványokban, embereknél „szétszórva” találhatók. A sikeres jelentéstételhez:
A sikeres jelentéstételhez:
- Térképezd fel az ESG szempontból releváns adatokat már meglévő dokumentumaidban, rendszereidben (pl. beszállítói adatok, CO2 kibocsátási és karbonlábnyom adatok, HR és pénzügyi mutatók stb.)
- Alakíts ki egységes és automatizálható adatgyűjtési rendszert, hogy minden évben konzisztens és összehasonlítható ESG-adatok álljanak rendelkezésre.
- Ne csak adatot gyűjts, hanem tudd is, mire és hogyan használhatod: az adatok stratégiai elemzése segít megtalálni a kockázatokat, lehetőségeket és fejlődési irányokat.
👉 Tudd meg, hogyan építhető fel egy működő ESG adatstruktúra és jelentési rendszer – ismerd meg a Greenpact tanácsadási megközelítését:
https://www.greenpact.hu/ESG-tanacsadas
5. Kérj segítséget időben – de ne akárkitől
Sok szolgáltató ajánl most „ESG-jelentés-készítést”, de nem mindenki ért az ESRS szabványokhoz vagy a kettős lényegességi elemzéshez. Figyelj arra, hogy:
- olyan partnert válassz, aki érti a szabályozást (CSRD, ESRS, számviteli törvény, ESG beszámoló),
- rendelkezik adatelemzési és stratégiai kompetenciákkal is,
- nem csupán karmesterként megmondja, mit kellene csinálnod, hanem meg is csinálja és nem utolsó sorban
- nem csak "kitölt" helyetted egy sablont, hanem segít értelmezni is a folyamatokat.
+1. Gondolkodj a jelentésen túl: mit üzensz vele?
Ha már ESG vagy fenntarthatósági jelentést készítesz (akár önkéntesen is), használd ki a lehetőséget arra, hogy:
- erősítsd a márkádat a munkavállalók és partnerek szemében,
- tedd átláthatóbbá és bizalomépítőbbé a működésed,
- és találd meg azokat a pontokat, ahol valódi fejlődési potenciál van a céged számára.
Mert a legjobban felkészült cégek nem csak megfelelnek a szabályoknak – hanem piaci előnyt is kovácsolnak abból, hogy komolyan veszik a fenntarthatóságot.
Csabai Hajnalka - Greenpact
Felhasznált források:
2000. évi C. törvény a számvitelről - https://njt.hu/jogszabaly/2000-100-00-00
- évi CVIII. tv. - https://njt.hu/jogszabaly/2023-108-00-00
EFRAG. (2023). European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – Final Drafts. https://www.efrag.org