Greenpact blog

A fenntartható fejlődés az a fejlődés, amely a jelen szükségleteit úgy elégíti ki, hogy közben nem veszélyezteti a jövő generációk képességét saját szükségleteik kielégítésére.

Amit ma nem kérdeznek, holnap már hiányként róják fel

esg kötelezettség fenntarthatósági jelentéstét kötelezett vállalat vállalati megfelelés vállalati megfelelés esg Jul 01, 2025

Mit kell tudnod vállalatvezetőként a fenntarthatóságról 2025-ben?

A 2025-ös év vízválasztó azoknak a vállalatoknak, amelyek az Európai Unióban működnek és a fenntarthatósági jelentéstétel vagy az ESG beszámoló területén érintettek. Sok cégvezető számára azonban a szabályozás útvesztőnek tűnhet: hektikusan és dinamikusan változó jogszabályi háttér, új fogalmak, látszólag ismeretlen határidők és erőforrás, valamint technikai követelmények. 

Nézzük, mit érdemes átgondolni!

1. Tudd, hogy érintett vagy-e!

Első lépésként tisztázd, hogy vállalkozásod a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) vagy az ESG törvény (2023. évi CVIII. tv.) hatálya alá tartozik-e?

Hogyan tudod ezt megtenni?

Annak meghatározása, hogy érintett vagy-e, az egyik legfontosabb kiindulópont a megfeleléshez. 

  • A CSRD esetében az EU-s szintű kritériumokat és a Számviteli tv. III/A. fejezetét (2000. évi C. tv.) kell vizsgálnod: a vállalat mérete, árbevétele és mérlegfőösszege alapján, illetve hogy korábban jelentettél-e nem pénzügyi adatokat. 

  • Az ESG törvény (2023. évi CVIII. tv.) viszont hazai szabályozás, amely az árbevétel, létszám és tevékenységi kör alapján szűkíti a kötelezettek körét. 

Fontos, hogy ne csak a számokat nézd, hanem azt is, hogy melyik jogszabály vonatkozik rád – ehhez érdemes szakértő segítségét kérni, hogy biztosan ne maradjon ki semmi.

2. Ne csak megfelelni akarj – értsd és fordítsd a hasznodra az információkat

A fenntarthatósági jelentés nem csak egy újabb "adminisztrációs kötelezettség". A CSRD alapú fenntarthatósági jelentés és az ESG beszámoló nem "PR-anyag", hanem konkrét adatokat, célokat, kockázatokat és mérőszámokat mutat meg, jellemzi a vállalkozásod és egyben útmutatást is ad a vezetőségnek. 

3. Készülj fel az adatokra – a lényegeseket vedd előre

A jelentés középpontjában a kettős lényegességi elemzés áll. E nélkül nem is lehet megkezdeni az adatok gyűjtését. A vállalatnak azt kell feltérképeznie, hogy:

  • milyen ESG tényezők hatnak a vállalatra (pl. vízhiány kockázata, nyersanyagárak, beszállítói kockázatok), és
  • a vállalat milyen hatással van a környezetre és társadalomra (pl. károsanyag-kibocsátás, munkaerőmegtartás).

Ez a lépés a legtöbb cég számára külső szakértőt igényel, és bizony a piacot el is árasztották a tanácsadói ajánlatok, de amit kevesen látnak át: nem minden szolgáltatás ugyanazt nyújtja. Ha nincs dedikált belső ESG szakértői csapat és biztosra akarsz menni, akkor a teljes körű kiszervezés ad valódi biztonságot és értéket. Ha van egy erős belső csapatod, és tudatosan vállalod a megnövekedett időráfordítást és felelősséget, a támogató tanácsadás is lehet egy járható út.

Ha bizonytalan vagy, számodra melyik lenne a VALÓBAN HASZNOS, olvasd el cikkünket, hogy tisztán láss: https://www.greenpact.hu/blog/tanacsadoi-piac-mukodese

4. Ne halogasd az adatgyűjtést és rendszerezést

Az a tapasztalatunk, hogy sok vállalat nem is tudja, hogy sok ESG-adattal már most is rendelkezik, csak éppen különböző rendszerekben, táblázatokban, jelentésekben, tanúsítványokban, embereknél „szétszórva” találhatók. A sikeres jelentéstételhez:

A sikeres jelentéstételhez:

  • Térképezd fel az ESG szempontból releváns adatokat már meglévő dokumentumaidban, rendszereidben (pl. beszállítói adatok, CO2 kibocsátási és karbonlábnyom adatok, HR és pénzügyi mutatók stb.)
  • Alakíts ki egységes és automatizálható adatgyűjtési rendszert, hogy minden évben konzisztens és összehasonlítható ESG-adatok álljanak rendelkezésre.
  • Ne csak adatot gyűjts, hanem tudd is, mire és hogyan használhatod: az adatok stratégiai elemzése segít megtalálni a kockázatokat, lehetőségeket és fejlődési irányokat.

👉 Tudd meg, hogyan építhető fel egy működő ESG adatstruktúra és jelentési rendszer – ismerd meg a Greenpact tanácsadási megközelítését:
https://www.greenpact.hu/ESG-tanacsadas


5. Kérj segítséget időben – de ne akárkitől

Sok szolgáltató ajánl most „ESG-jelentés-készítést”, de nem mindenki ért az ESRS szabványokhoz vagy a kettős lényegességi elemzéshez. Figyelj arra, hogy:

  • olyan partnert válassz, aki érti a szabályozást (CSRD, ESRS, számviteli törvény, ESG beszámoló),
  • rendelkezik adatelemzési és stratégiai kompetenciákkal is,
  • nem csupán karmesterként megmondja, mit kellene csinálnod, hanem meg is csinálja és nem utolsó sorban
  • nem csak "kitölt" helyetted egy sablont, hanem segít értelmezni is a folyamatokat.

+1. Gondolkodj a jelentésen túl: mit üzensz vele?

Ha már ESG vagy fenntarthatósági jelentést készítesz (akár önkéntesen is), használd ki a lehetőséget arra, hogy:

  • erősítsd a márkádat a munkavállalók és partnerek szemében,
  • tedd átláthatóbbá és bizalomépítőbbé a működésed,
  • és találd meg azokat a pontokat, ahol valódi fejlődési potenciál van a céged számára.

Mert a legjobban felkészült cégek nem csak megfelelnek a szabályoknak – hanem piaci előnyt is kovácsolnak abból, hogy komolyan veszik a fenntarthatóságot.

 

Csabai Hajnalka - Greenpact

Felhasznált források:
2000. évi C. törvény a számvitelről - https://njt.hu/jogszabaly/2000-100-00-00

  1. évi CVIII. tv. - https://njt.hu/jogszabaly/2023-108-00-00

EFRAG. (2023). European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – Final Drafts. https://www.efrag.org

Greenpact hírlevél

Értesülj időben. Készülj fel. Tegyél szert versenyelőnyre.

Fenntartható vállalkozássá válni maraton, nem rövidtávfutás. A startvonaltól a célvonalig elkísérünk, időről-időre hasznos tartalmakat, gondolatébresztő történeteket osztunk meg veled.

Biztonságban vagy nálunk. Nem spammelünk, nem adjuk ki az adataidat másnak.